96658f59c1a95-obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

„Když jsme příbuzným oznamovali, že se nám narodil malý Vlastík, mnozí z nich nám dali docela najevo, že jsme mohli vybrat něco lepšího. Moje máma, která nemá problém všechno říct na plnou pusu, dokonce prohlásila, že to je jméno pro starého chlapa. Mrzelo nás to, ale co už, utěšovali jsme se tím, že je hlavní, že se Vlastimil líbí nám a na ostatních zase tolik nezáleží,“ popisuje Alena.

V té době ale manželé ještě nevěděli, že až začne Vlastík sbírat vlastní rozum, bude rodičům své jméno vyčítat. Nedaří se jim ale zjistit, jestli to má chlapec z vlastní hlavy, nebo jestli ho naočkoval někdo z rodiny.

„Syn je momentálně ve druhé třídě a už několik měsíců nám intenzivně vyčítá svoje jméno. Chodí za námi dokonce s tím, že by se chtěl jmenovat jako někteří jeho spolužáci. Třeba Petr nebo Matěj. Nejdřív jsme si mysleli, že je to jenom nějaký dětský rozmar, který za pár dnů přejde, ale opravdu už to trvá několik měsíců. A na svojí straně má samozřejmě i moji mámu, svoji babičku. Ta sice tvrdí, že ho k ničemu nenabádala, ale kdo ví, jak to bylo,“ tvrdí Alena.

Ona i manžel jsou opravdu nešťastní z toho, jak moc negativně jejich syn vnímá svoje jméno. A nutí je to samozřejmě přemýšlet i o tom, jestli se před lety opravdu nerozhodli špatně. Na druhou stranu ale nechápou, proč zrovna Vlastimil budí takové emoce.

„Nevím, co mám dělat, a dokonce trochu uvažuju o tom, jestli nezjistit, jak je to se změnou jména a synovi to nepovolit. Chci, aby byl šťastný, ale zároveň si nedovedu představit, co všechno by to obnášelo a jestli bych si dokázala zvyknout, že můj Vlastík už není Vlastík,“ uzavírá Alena.

K článku se vyjádřila psycholožka a mentorka osobního rozvoje Natalia Byková:

Tato situace, kdy dítě odmítá své vlastní jméno, bývá pro rodiče velmi citlivá. Mají pocit, že udělali chybu v něčem, co tehdy dělali s láskou a nejlepšími úmysly. Důležité ale je vědět, že nejde o selhání. Jméno, které vybírali s citem, se může časem dostat do konfliktu s vývojem dítěte, tlakem okolí nebo jeho vnitřní potřebou.

Druhá třída je obdobím, kdy si dítě začíná uvědomovat svou identitu ve skupině. Chce zapadnout, nevyčnívat. Děti vnímají rozdíly velmi citlivě a snadno přebírají hodnocení z okolí. Někdy stačí jediná poznámka spolužáka nebo člena rodiny – a dítě začne své jméno vnímat jako něco, co ho odlišuje nebo znejišťuje.

Je důležité zjistit, co za odmítáním stojí. Jde o silný emoční odpor, nebo spíš o přání typu „chci Lego, pejska, nové jméno“? Vnímá jiné jméno jako modernější, oblíbenější? Nebo přebírá postoj někoho z širšího okolí – třeba nechtěně zaslechnutou poznámku od příbuzného?

Dětský psycholog může pomoci rozklíčovat, co dítě skutečně prožívá. Někdy dítě přes jméno nevědomě komunikuje i jinou potřebu – chtělo by být odvážnější, oblíbenější a věří, že jiné jméno mu to umožní. V takovém případě může pomoci hledat pozitivní vzory se stejným jménem, ukázat mu, že i Vlastimil je jméno silných a inspirativních osobností. Zároveň je důležité vyloučit výsměch nebo šikanu ve škole. Dítě o tom často otevřeně nemluví, ale důsledky mohou být hluboké.

A pokud se i přes veškerou podporu ukáže, že se dítě s jménem dlouhodobě neztotožňuje, je možné uvažovat o změně. Ne jako o selhání, ale jako o cestě k většímu přijetí a psychické pohodě. Rodiče tehdy udělali to nejlepší, co mohli – a dnes mohou dítěti pomoci najít, kým skutečně je. Ať už se jmenuje jakkoliv.

Natalia Byková je psycholožka a mentorka osobního rozvoje

7909ba0def907-Vystrizek.jpgJe autorkou transformačních online kurzů,  které pomáhají lidem obnovit vnitřní sílu, nalézt rovnováhu a žít život jejich snů.

V oblasti psychologie a mentálního zdraví se pohybuje od roku 2005 a jejími kurzy a programy prošlo více než 12 000 lidí.

Pomáhá lidem, aby se stali svou lepší verzí a začali žít naplno.

Vytvořila online kurzy, které lidem pomáhají pochopit svá skutečná přání, zbavit se vnitřních omezení, důvěřovat a věřit sami sobě, brát odpovědnost za svůj život do vlastních rukou, objevovat svůj potenciál, zlepšovat oblasti zdraví, vztahů a financí, posouvat se ke svým cílům v radosti a bez vyhoření.


Více informací najdete na Instagramu nebo na nataliabykova.cz

Zdroj: Text byl zpracován na základě příběhu ženy, kterou redakce zná a která jej předala redakci se svolením k uveřejnění. Fotografie je pouze ilustrační a jména osob byla na žádost této konkrétní ženy pozměněna, stejně tak jako její jméno. Pokud máte příběh, který by se mohl objevit na našich stránkách, napište nám na [email protected].