191934bc0733b-obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Po padesátce se toho v životě žen často hodně změní: děti vyletí z hnízda, práce už není to hlavní, nebo se úplně mění, někdo odchází do důchodu, jiná prochází rozvodem, někdo se zamiluje nanovo. A do toho všeho menopauza, zdravotní výzvy a úvahy typu „a co dál?“. Právě v těchto chvílích jsou ženská přátelství jako životní kotva. Kamarádka, se kterou můžete probrečet celou noc, zasmát se na celé kolo nebo si prostě jen dát kafe a mlčet, to je dar.

Léčivá moc ženské sounáležitosti

Možná o tom nepřemýšlíme vědecky, ale přátelství doslova léčí. Studie publikovaná v Industrial Psychiatry Journal upozorňuje na to, že psychologické a sociální faktory, tedy i to, jak blízko máme ke druhým lidem, mají zásadní vliv na to, jak dobře stárneme.

Další výzkum vedený Williamem Chopikem z Michigan State University ukazuje, že přátelství mají obrovský vliv na duševní pohodu, a dokonce větší než rodinné vztahy. A pokud je přátelství nefunkční nebo napjaté, zvyšuje se pravděpodobnost chronických onemocnění.

Kamarádka jako zdravý životní styl

Chcete víc chodit na procházky, jíst zdravěji nebo se donutit na tu jógu? Vezměte s sebou kamarádku. Dvě ženy se totiž navzájem motivují úplně jinak než trenér. Přátelství je ten nejpříjemnější způsob, jak si nenásilně zlepšit zdraví. Výzkum University of Michigan ukázal, že 50 % žen po padesátce si díky přítelkyním zlepšilo životní styl, začaly víc cvičit, jíst zdravěji a dokonce přestaly s některými nezdravými návyky.

Není nad to, když vám někdo rozumí naprosto bez vysvětlování. Když řeknete „v noci jsem se zase budila horkem jako v sauně“, a druhá žena jen kývne a dodá: „Jojo, a ještě mě bolela kyčel.“ Humor, empatie, sdílení. To je terapie bez poplatků. Psycholožka Katherine Fiori z Adelphi University navíc připomíná, že přátelství v pozdějším věku často získávají na intenzitě. S přibývajícími lety lidé zmenšují svůj sociální okruh, ale o to víc si váží těch pár opravdu blízkých.

Přítelkyně z jiné generace? Skvělý nápad!

Podle výzkumu z University of Michigan má téměř polovina žen nad padesát let aspoň jednu blízkou kamarádku z jiné generace. A to je skvělé! Starší kamarádka může nabídnout nadhled, mladší zas svěží vítr. Obojí je inspirativní a osvěžující. A co když kamarádky nemáte? Nebojte, nikdy není pozdě začít. A i když se může zdát, že navazovat nová přátelství po padesátce je těžší, 42 % lidí to vnímá jako výzvu, pořád je tu 75 % žen, které mají chuť si nové přítelkyně najít. Ať už na józe, v klubu čtenářek nebo klidně přes Facebook skupiny.

Přítelkyně vám nejen pomohou přejít náročná období, ale také vám připomenou, že život má pořád co nabídnout. Smích, porozumění, rady i prosté bytí spolu. A hlavně, ženská přátelství po padesátce nejsou „jen“ zábavná. Jsou životně důležité. Takže až příště budete chtít jen tak pokecat se svou nejlepší kamarádkou, vězte, že děláte něco pro své zdraví. A že to možná bude ta nejlepší investice do další životní etapy.

Zdroje: Psychology today, BBC, Healthy aging poll